Sociální rehabilitace

nula

Poslání

Posláním sociální rehabilitace je pomoci lidem s duševním onemocněním nebo osobám ohroženým duševním onemocněním rozvinout potřebné schopnosti a dovednosti, které jim umožní žít samostatným a spokojeným životem, příp. jim umožní předejít rozvoji duševního onemocnění.

Za tímto účelem sociální rehabilitace nabízí činnosti, které pomáhají duševně nemocným nebo lidem ohroženým duševním onemocněním zvýšit kvalitu jejich života. Náplň a průběh sociální rehabilitace je u uživatele služby individuální. V úzké spolupráci s klíčovým pracovníkem si zájemce o službu nejprve ujasní, co sám od služeb očekává, z jaké oblasti jsou jeho potřeby a jak konkrétně je možné dosáhnout žádoucí změny.

Služba je poskytována v terénní a ambulantní formě individuálně i ve skupině. Může probíhat jak v zázemí organizace VOR, tak také v domácnosti klienta, doprovodem na úřadech, k lékařům, při hospitalizaci v nemocnici apod. Klienti ambulantní formy sociální rehabilitace mohou kdykoli rozšířit svou zakázku na terénní formu poskytování služeb na základě svých nových cílů (například potřeba klienta trénovat nácvik činností v domácnosti).

Cíle

Cíl zaměřený na sociální vztahy

Podporovat klienta do té míry, aby dokázal samostatně prožívat uspokojivé sociální vztahy s rodinou, spolupracovníky a přáteli nebo systematicky spolupracovat na jejich vytváření a posilování. Podporu poskytovat tak, aby si klient dokázal vytvořit podpůrnou sociální síť ve svém přirozeném prostředí.

Cíl zaměřený na oblast zdraví

Podporovat zejména CARE metodické postupy klienta ve zvládání své nemoci, aby se sám staral o své zdraví, věděl, jak se chovat v krizových situacích (zhoršení) a jak si včas říct o laickou či profesionální pomoc.

Cíl zaměřený na bydlení

Podporovat uspokojení potřeb a nároků klienta v oblasti bydlení, aby získal schopnosti, dovednosti a návyky potřebné k samostatnému bydlení.

Cíl zaměřený na oblast práce

Podporovat klienta v aktivitách a krocích, které mu umožní uplatnit na otevřeném, nebo chráněném trhu práce na základě svých schopností a dovedností, nebo provádět jinou pravidelnou smysluplnou činnost, která má pocit seberealizace a také finanční ohodnocení.

zaměřený na oblast financí

Podporovat dovednost klienta nakládat se svými finančními prostředky, nebo si zajistit pomoc a podporu v této oblasti. Tyto získané dovednosti vám umožní zajistit si pravidelně osobní potřeby ke spokojenému životu.

Cíl zaměřený na zapojení se do komunity

Poskytovat přiměřenou podporu klienta v maximálně možném zapojení do společnosti, využívání služeb dostupných v dané komunitě, zapojování se do společenského dění, uplatňování svých osobních práv a zájmů.

Cíl zaměřený na volný čas

Poskytovat přiměřenou podporu klientů v aktivitách, které mu umožní smysluplně trávit a také si plánovat svůj volný čas, využívat kulturní, sportovní a volnočasové instituce ve svém přirozeném prostředí.

Cílová skupina

Diagnostické vymezení

Osoby s chronickým duševním onemocněním, dále pak osoby ohrožené chronickým duševním onemocněním, zejména z okruhu psychóz, s afektivními poruchami a těžkými neurotickými poruchami.

Věkové vymezení

Osoby ve věku 16-80 let.

podmínky poskytnutí služeb:

  • zájemce patří do cílové skupiny (diagnóza/ohrožení chronickým duševním onemocněním, věk, potřeba)
  • doporučení odborného ošetřujícího lékaře – psychiatra (pouze písemné doporučení), není třeba v případě ohrožení osob chronickým duševním onemocněním
  • uzavření písemné smlouvy o poskytnutí služeb
  • tým má volnou kapacitu

Zásady poskytování sociálních služeb

Dobrovolnost – služby jsou poskytovány na základě svobodného rozhodnutí klienta.

Individualita – služby jsou poskytovány s ohledem na individuální přání a potřeby klienta (každý má svého klíčového pracovníka, čerpá služby podle svých aktuálních potřeb atd.).

Respekt – služby jsou poskytovány s úctou vůči klientům, využívající o zachování všech jejich práv a důstojnosti.

Směrování k soběstačnosti – služby jsou takovým způsobem, aby nevedly k vytváření závislosti na službě, je důraz na uživatele, který zlepší míru jejich soběstačnosti v přirozeném prostředí.

Proaktivní přístup – podpora klientů v účasti na plánování a naplňování služeb, podpora samostatnosti, soběstačnosti a sociálního začlenění. (metodika péče)

Profesionalita – služby jsou poskytovány v souladu s odbornými znalostmi personálu, který je vybaven kvalifikací dle zák. 108/2006, Sb.

Důstojnost – při jednání s klientem je vždy kladen důraz na zachování jeho důstojnosti a je respektován ve svých osobních zvláštnostech.

Rovnost – je uplatňován rovný přístup všem klientům k poskytovaným službám.

Ochrana práv – služba sociální rehabilitace je podporována v souladu s ochranou práv klientů dle nařízení EU 2016/679, (GDPR), které jsou v ČR platné od 25. 5. 2018.

Etika – pracovníci sociální služby jsou vázáni Etickým kodexem sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách.

Boj proti stigmatizaci – všechny služby i celá činnost sociální služby směřuje k odstraňování stigmatizace a znevýhodňování lidí s duševním onemocněním a ve společnosti, v médiích av obecném povědomí.

 

Služba je poskytována bezplatně

 

Bližší informace naleznete zde: Registrovaná sociální služba sociální rehabilitace