Chráněné bydlení

Služba chráněné bydlení je určena lidem, kteří v důsledku svého duševního onemocnění a s ním spojenou nepříznivou životní situací nezvládají nebo nemohou zcela samostatně bydlet a potřebují podporu sociální služby při nácviku a rozvoji dovedností a schopností vedoucích k jejich soběstačnosti. Služba směřuje k tomu, aby člověk po jejím ukončení zvládl samostatně nebo s nižší mírou podpory bydlet, poradit si při řešení běžných denních záležitostí, aby převzal odpovědnost za vlastní rozhodování a uměl využívat běžně dostupné služby v komunitě.

Poskytujeme službu Chráněné bydlení dle §51 zákona č. 108/2006 Sb.


Cílová skupina:

Lidé s chronickým duševním onemocněním, převážně z okruhu psychóz, s výjimkou osob, které vyžadují bezbariérový přístup.


Podmínky pro poskytnutí služby:

  • věk od 19 do 64 let
  • bydliště v Kraji Vysočina
  • potřeba obnovit nebo získat dovednosti, které jsou důležité pro samostatné bydlení
  • člověk, jehož nemoc není v akutní fázi, nevyžaduje intenzivní zdravotní péči
  • člověk, jehož onemocnění má takový průběh, který umožňuje soužití v chráněném bydlení (službu nelze poskytnout např. lidem s neléčenou závislostí na návykových látkách

Popis služby:

Služba chráněné bydlení je poskytována:
  1. v nájemním bytě, v Palackého ulici v Jihlavě, č.10., v 1. podlaží, Jedná se o standardní byt, velikosti 2+1. Společné prostory domácnosti tvoří kuchyň, špajzka, předsíň, koupelna s WC. V bytě jsou k dispozici 2 pokoje, z toho je 1 pokoj samostatný a 1 pokoj průchozí. Z tohoto důvodu je byt vhodný pro dvojici příbuzných či přátel. K dispozici je kuchyňská linka, lednice, sporák, pračka. 
  2. v nájemním bytě, v Malátově ulici č. 5 v Jihlavě, v 3. podlaží. Jedná se o standardní byt, velikosti 3+1. Společné prostory domácnosti tvoří kuchyň, předsíň, koupelna a samostatné WC. V bytě jsou k dispozici 2 samostatné pokoje a 1 průchozí pokoj - 2 klienti obývají 1pokoj na základě jejich projeveného souhlasu.  

Úhrada za ubytování činí v jednolůžkovém pokoji 160,- Kč/den a ve dvoulůžkovém 140,-Kč/den. Je-li uživatel příjemcem příspěvku na péči hradí 100,- Kč za každou hodinu péče podle skutečně spotřebovaného času nezbytného k zajištění úkonu.

Služba je poskytována jako přechodné tréninkové bydlení po dobu 6 měsíců až max. 2 let v plně vybaveném bytě určeném pro soužití tří osob. Podpora pracovníka je zajištěna v pracovní dny od 8 do 16 h, v případě nouzové situace je pracovník k dispozici na telefonu. 

Byt není bezbariérový.
 

Kontakt:

Veronika Šourková, Dis.
567 210 861, 777 414 099
v.sourkova@vorjihlava.cz
www.vorjihlava.cz

Vzor žádosti do služby chráněné bydlení naleznete zde